Köpek Gençlik Hastalığı-Canine Distemper

CANİNE DİSTEMPER ( KÖPEK GENÇLİK HASTALIĞI )

    Canine distemper bir paramyxovirus'tür,  insan kızamık nedeni olan paramyxovirusla benzerlik gösterir.Avrupa’da ilk kez 1761 yılında bildirilmiş olmasına rağmen 48 yıl sonra  Edward Janner  tarafından tam olarak tanımlanmıştır. Dünyada yaygın olarak görülmesi ve ölüm oranının yüksek olması nedeniyle son derece önemli bir hastalıktır.Virüs soğuk ortamlarda daha dayanıklıdır, 0-4 °C haftalarca  canlılığını koruyabilir. Sıcak ortamlara duyarlıdır ve oda ısısında 37 °C  1 saat  canlı kalabilir.60 °C üzerinde 30 dk içinde parçalanır.Hasta köpeğin uzaklaştırılmasından sonra barınaklarında virüs kalmaz.

    Hastalık virüsün etkilediği bölgeye göre; solunum,sindirim ve sinirsel formda gelişir.

    Köpeklerdeki bu virus birçok organı etkisi altında bırakır; deri,beyin,gözler, intestinal(sindirim) ve solunum sistemi... Distemper virüsü  köpeklerin dışkı, idrar, salya, göz  ve burun akıntısıyla  bulaşmaktadır. Enfeksiyonun yayılmasında en önemli yol  aerosol ve damlacık  yoludur. Bu virus  idrar gibi vücut salgılarıyla taşınabildiği gibi asıl bulaşma yolu hava yoludur. Her yaştaki köpekler virusten etkilenebilirler,ama daha çok 6 aylıktan küçük olan köpekler risk altındadırlar.

    Virüsün inkübasyon süresi 4-10 gün, enfekte olduktan sonra hastalığı yayma süreleri 60-90 gün kadardır.
    Yapılan araştırmalarda Boxer, Pekingese ve İskoç Terrierlerinde distempere bağlı ölüm oranı nisbeten düşük görülürken, Alman kurdu ve cocker spaniellerde yüksek görülmüştür.


Belirtiler Nelerdir?    Distemper virüsü vücudun bir çok sistemini etkileyen bir virustür. En çok görülen hastalık belirtisi burun ve göz akıntısı,öksürük,ishal,kusma,ve epilepsidir. Hastalıktan hafif derecede etkilenen köpeklerde sadece öksürük görülebilir ve bu  "kennel cough" hastalığı ile karıştırılabilir. Diğerlerinde  pnömoni( pneumonia)gelişebilir. Hastalığı atlatan yavru köpeklerde dişlerde ciddi mine problemi gözlenebilir (Mine hipoplasisi).

 Genç köpeklerin burnunda ve ayak tabanlarında kalınlaşma oluşur, bu yüzden hastalık "hardpad disease"(sert taban hastalığı) olarak tanımlanır.


    Hastalığın hafif formunda su kaybı, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik gibi genel belirtilerin yanında  iki taraflı göz ve burun akıntısı, önceleri seröz daha sonra mukoprulent öksürük, nefes almada zorluk, ishal, kusma, gözlerde körlüğe varabilen derecelerde bozukluklar ve aniden ölüm  görülebilir.


Riskler Nelerdir?

    Köpeklerde yüksek ateşle seyreden, çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Köpek viral hastalıkları içinde kuduzdan sonra en çok bulaşma ve ölüm vakalarının görüldüğü hastalıktır. Özellikle yavru köpeklerde barınaklardan alınan yada yurt dışından kaçak olarak getirilen köpeklerde daha sık görülür.

    Distemper özellikle köpek çiftliklerinde aşılanmamış köpekler arasında hızla yayılabilen çok ciddi bir hastalıktır.

    Tüm hastalığa yakalananlar ölmeyecektir ama büyük çoğunluğunun ölmesi muhtemeldir.Her yaştan köpek bu hastalıktan kolaylıkla etkilenebilir.Çok genç ve çok yaşlılarda ölüm oranı çok yüksektir.
    Ölüm oranı yaklaşık %75'tir.
    Yaşlı köpeklerin doğal bağışıklıklarının olduğu düşüncesi yanlıştır.Bazılarının olabildiği gibi bazılarının olmayabilir.Distemper Hastalığını geçiren ve iyileşen köpeklerin bazılarında görme ve sinir sisteminde sorunlar yaşanabilir.Bu hastalıktan kurtulan yavrularda genellikle mine gelişiminde bozukluk olduğu için dişleri lekelidir.

    Hastalık genellikle 3-12 aylık köpeklerde görülür. Virus kaynaklı olan hastalık kış aylarında daha fazla yaygındır. Unutmayın ki 1 yaşın üstündeki köpeklerdede görülme ihtimali vardır o yüzden aşısını ömür boyu her yıl yaptırmanız gerekir.

Distemper nasıl tedavi edilir ve hastalıktan korunma nasıldır?

     Canine distemper'ın spesifik bir tedavisi yoktur. tedavinin büyük bölümü destek tedaviden oluşur.İntravenöz sıvı tedavisi dehidrasyonu önlemek açısından son derece gereklidir.Nörolojik semptomlar geliştiği taktirde anti-epileptik ilaç uygulaması gereklidir.


KORUNMA:
    Canine Distemper için mükemmel aşılar geliştirilmiştir.Bu aşılar yıllardır kullanılıyor ve hastalığın frekansını çok düşürdükleri için güvenle kullanılmaya devam ediliyor.
Geçmişte aşılar insan kızamık virüsünden yapılıyordu ancak günümüzde bu uygulama artık yaygın değildir.Günümüz aşıları her yaştaki köpeğe minimum yan etki ile güvenle uygulanmaktadır.Yaşlı köpeklerde aşılama ile ömür boyu koruma sağlanamaz ve bu yüzden her yıl aşılama tekrarı mutlaka yapılmalıdır.
     Yavrular doğumdan sonra anne sütüyle aldıkları antikorlarla  muhtemelen 1-4 hafta kadar korunurlar, ancak çoğu yavruda anneden geçen maternal antikor düzeyi 6-8 hafta içinde önemli derecede azalır.bu dönemlerde oldukça duyarlıdırlar. Distemper a karşı korunmada 3 haftalıktan küçük olmamak şartıyla en az 2 defa  2-4 hafta arayla aşı yapılmalıdır. Ayrıca 2. 3. ve 4. aylarda yapılan  3 lü aşı uygulaması da tavsiye edilir.Böylece 12 ay sürebilen bağışıklık sağlanır. Daha sonra yıllık  periyodik aşı programı uygulanmalıdır.

   


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !